Цитата дня

Без прагнення до наукової роботи вчитель неминуче підпадає під владу трьох педагогічних демонів: механічності, рутинності, банальності. Він дерев’яніє, кам’яніє, опускається.
А. Дістервег

16 січня 2013 р.

Використання графічних анекдотів під час вивчення курсу всесвітньої історіїПід час викладення на 1 та 2 курсах( програма 10 та 11 класів відповідно)  Миколаївського професійного суднобудівного ліцею тем  "Література"      мені на думку спало залучити  до зразків офіційно виданої прози та поезії матеріали, які було опубліковано у періодичній пресі XX  та початку ХХІ   століття, що своєрідно підкреслює менталітет слов'янського народу та відображає певні яскраві подіїї  відповідного  історичного   етапу. Тому мені дуже  допомогла стаття   Павла Сидоркіна "Смех: выпуск социального пара" з щомісячника "Вокруг света". Приклади в ній розподілені відповідно до видатних подій: революції 1905 року, Великої Жовтневої Революції, початку "відлиги", розпаду СРСР та ін.
   За останні 100 років  карикатура кілька разів  змінювала вигляд. З необразливого жартівника вона перетворилася на уїдливого сатирика, потім слугувала пропагандистом, а в наші часи стала філософом.
Трудно уявити собі державу, де смех був би табуйованим.Адже сміх — один з головних засобів «випускання пари». Посмієшся над остогидлим — і начебто полегшає. Люди не перестають сміятися навіть при самому нелюдському политічному режимі, щоб звільнитися від внутрішньої напруги. До того ж карикатура — цінне історичне джерело. Навіть випадкова вибірка з підцензурних видань дає дуже точне уявлення про дух часу.
1900-ті роки:непристойності самодержавної імперії
В цей період  карикатура бралася лише за побутові сюжети, не втручаючись у політику. То був  «утробний» гумор: лікарі рекомендували сміятися перед обідом для покращення травлення.

1905–1917 роки: остроти думської монархії
Після революції 1905 року цензурні заборони були знято і сатирики та графіки з жаром взялися за справу. Тепер  сюжети насичувалися явним чи прихованим політичним смислом.

1917–1953 роки: вбивча сатира тоталітарної держави
На зарі радянської епохи карикатуристам ще дозволялося піджартовувати над владою. Однак з середини 1930-х, коли сталінський режим остаточно зміцнився, персонажі шаржів перейшли в розряд «ворогів народу».

1953–1991 годы: відлигово-застійний гумор
Головними героями карикатур хрущьовскої і брежневської епох були нерадиві керівники, бюрократи і ледарі, що гальмували рух радянського суспільства до коммунізму. Ну і, звичайно, капіталісти-імперіалисти-мілітаристи, що ставили палки в колеса прогрессивному людству.

1991–2013 роки: жарти сучасності
Після перебудови карикатура стала більш многообразною: від цікавих малюнків про  «хліб насущний" до філософських поглядів на навколишню політичну ситуацію

1. В оружейном магазине – Дайте мне револьвер небольшого калибра.
– Вот, не угодно ли отличный, «семейный».
– Семейный? Почему вы его так называете?
– По назначению-с. Револьвер в шесть зарядов: два – для жены, два – для любовника, два – для мужа. Мы много теперь продаем их для приданого. 
2. Разговор с кокоткой Она: «Даю вам слово, что вы будете последний, кому я готова отдаться!»
Он: «Прекрасно, я согласен ждать, чтобы только быть последним!»

 1. Дамочка 
– Вот костюмчик на разные случаи. Чудо как хорош!
2. Любовь к России Первый черносотенец:
– Вот она где! Тс… Я ее люблю… Моя первая очередь!!!
Отставшие: – И я! И я!

 1. Сеятели порнографии 
Сейте скабрезное, гадкое, скверное. Сейте, презреньем почтит вас, наверное, русский народ!
2. Научная цель Попечитель округа: «Отрадно видеть, что русская наука так быстро движется вперед!» Директор: «Это она бежит в казначейство, ваше превосходительство. Сегодня 2-е!» Жалованье служащим, в том числе преподавателям государственных учебных заведений, выдавалось 2-го числа каждого месяца.
 1. Рождение Красной армии (1923) 
Слева направо – наркомвоенмор Лев Троцкий (в роли Богоматери), председатель Совнаркома Владимир Ленин (святой Иосиф) и заместитель Троцкого Иоаким Вацетис (волхв).
2. Раскаялся (1923) – Мерзавец я, негодяй!.. Все работают, строят социализм, а я, скотина, вчера гулял, сегодня гулял… и завтра гулять буду!..
 Екатеринослав, 4-я кооперативная артель булочников (1923) 
– Как?.. Книги Ленина – на обертку? 
– А вы, гражданин, не волнуйтесь. Мы пользуемся всеми способами, чтобы идеи Ильича продвинуть в массы.
 1. Кто чем интересуется (1929) 
– Читал инструкцию о чистке партии?
– Некоторые пункты… О порядке обжалования.
2. Товарищ Ежов душит в ежовых рукавицах троцкистскую гидру (1937) Николай Ежов в 1936– 1938 годах занимал пост народного комиссара внутренних дел и был главным организатором «большого террора».
 1. Кровь и бизнес 
Подсчет прибыли на Уоллстрит.
2. Застолье – Извините, товарищ директор, но это я во время уборки случайно график перевернула.

  1. На почте 
– Послушай, Семен Петрович! Вот я получил письмецо из деревни, да я не грамотей; дело это наше семейное, так ты, братец, читай, а я закрою тебе уши, чтоб ты не слышал, в чем дело.
2. В книжном магазине – Позвольте мне роман Тургенева.
– Какой прикажете?
– «Обломова».
– «Обломова»? «Обломов» есть, только не Тургенева, а Гончарова.
– Ну все равно, чего-нибудь Обломова дайте.
 1. Кукурузочка 
 – С такой нянькой я не скоро вырасту!
2. С помощью техники 
 1. [Дефицит накануне отпуска цен]. Василий Дубов 
2. [Экономические реформы команды Егора Гайдара]. Владимир Мочалов

1. «Ельцин — Геракл, победитель СССР». Виктор Богорад  
2. «А ты думаешь, что из тебя миндальное пирожное сделают?!» Сергей Тюнин 

9 коментарів:

 1. Дякую, дуже гарна стаття, матеріали якої та карикатуру використаю на своїх уроках

  ВідповістиВидалити
 2. Можу тільки приєднатися до колег, які вже встигли позитивно оцінити матеріал Андрія Расимовича. Будемо разом чекати на те, що він виконає свою обіцянку й ми зможемо прочитати продовження цієї статті.

  ВідповістиВидалити
 3. цікавий матеріал,чи знаходили ви карикатури на українських політиків та українські події 90-х років?

  ВідповістиВидалити
 4. Ірина, знаходив, але на данному етапі моєї розробки теми вони знаходяться у "режимі очікування")))

  ВідповістиВидалити
 5. старий одеський анекдот історичного плану "В Одесі стоїть памятник невідомому матросу Рабиновичу. Чому невідомому, коли він Рабинович? Невідомо, чи був він матросом!"

  ВідповістиВидалити

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...