Цитата дня

Без прагнення до наукової роботи вчитель неминуче підпадає під владу трьох педагогічних демонів: механічності, рутинності, банальності. Він дерев’яніє, кам’яніє, опускається.
А. Дістервег

12 червня 2013 р.

Єврейські сільськогосподарські колонії Південної України

З давніх часів відомо, що Північне Причорномор’я приваблювало до себе безліч різних народів, які залишали на нашій землі ті чи інші сліди свого перебування. Одні народи приходили і через деякий час зникализалишаючи по собі згадку у назвах географічних об’єктів, архітектурних спорудах, доля ж інших була підчас зовсім трагічною.
На початку ХХ століття значний відсоток населення Півдня України складали євреї, які всупереч усталеній думці проживали не тільки у великих містах, таких як Одесаале й сільській місцевості.
Якщо направлятися до Херсонської області через Снігурівку, то одним з перших сіл, яке зустрічається на шляху до Великої Олександрівки є село Бобровий Кут, на в’їзді в яке збереглися стіни синагоги, збудованої ще у дореволюційний період єврейськими колоністами Південної України.  Дивує, що цей по суті унікальний об’єкт навіть не намагаються сьогодні зберегти від подальшого руйнування.
Залишки будівлі синагоги в с. Бобровий Кут

Свого часу євреї в цьому селі складали до 90 % населення, та в переважній більшості працювали на землі. Багато євреїв також проживало в сусідніх селах – Давидів Брід, Мала Сейдеминуха, селищі Калініндорф (суч. Калінінське).
Компактність проживання євреїв у цій місцевості, їх прагнення до самоорганізації стали підставою для створення у 1927 р. на території Херсонської області першого в СРСР єврейського національного району з центром у селищі Калінідорф. За 1928-1932 роки в районі були збудовані електростанція, типографія (в якій друкувалася газета "Колвірт-емес"), лікарня, а 1930 року  створено колгосп "Дер вег цум соціалізм", який об`єднав близько 250 господарств.  Калініндорфський єврейський національний район проіснував до 1941 р.
В 20-ті роки минулого століття місцеві єврейські общини користувались підтримкою благодійної американської організації «Агро-Джойнт». За угодою з урядом СРСР "Агро-Джойнт" здійснював різноманітну допомогу сільськогосподарським поселенцям: фінансову, кадрову, технічну. В часи голоду 1920-х років організація підтримувала безкоштовні їдальні, пункти медичної допомоги. Для розвитку сільськогосподарських поселень закупались трактори, комбайни та автомобілі. Доля такої співпраці була визначена політикою радянського керівництва заздалегідь – незважаючи на те, що сільські господарства, яким допомагала організація давали значно вищі врожаї, в кінці 1930-их «Агро-Джойнт» була змушена припинити свою діяльність через звинувачення у шпигунстві на користь іноземних розвідок, а її працівників репресовано.
Справжньою трагедією для євреїв цього району стали роки Другої світової війни, коли їх винищувала місцева окупаційна адміністрація.  Лише за один день поблизу села Давидів Брід було розстріляно більше 1600 представників єврейського народу. Відновити колишню чисельність єврейського населення після закінчення війни цьому району не судилося.
Наче сумна згадка про часи колишнього розквіту біля с. Мала Сейдеминуха залишився покинутий єврейський цвинтар 20-х років ХХ ст., який добре видно з дороги усім проїжджаючим. На жаль, зараз це кладовище зовсім занедбане, а деякі могили незвичністю свого вигляду приваблюють до себе вандалів, які намагалися пробити кам’яну кладку склепінь, мабуть в пошуках коштовностей.
Залишається лише дивуватися силі народу, який перебуваючи сотні років в абсолютно різних кінцях земної кулі мав волю до збереження рідної мови, культури та традицій, незважаючи на постійні спроби знищення. Наше ж завдання зберегти ті нечисленні пам’ятки присутності представників інших народів, які ще залишилися на південній землі.

2 коментарі:

  1. Автор (думаю варто змінити псевдонім на справжнє ім'я)для мене, особисто, зробив справжнє відкриття. Сотні разів проїжджав мимо станції Калінінське, яку місцеві мешканці іменували Калініндорф, але й на думку не спадало, що це може бути єврейське поселення. Завжди думав, що це поселення німецьких колоністів.
    А фото зроблено власноруч автором?
    І ще одне питання, - на основі яких джерел була написана така чудова публікація?

    ВідповістиВидалити

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...