Цитата дня

Без прагнення до наукової роботи вчитель неминуче підпадає під владу трьох педагогічних демонів: механічності, рутинності, банальності. Він дерев’яніє, кам’яніє, опускається.
А. Дістервег

3 жовтня 2013 р.

Витоки конформізму


В 70-х роках радянська цензура пропустила дивовижний документальний фільм "Я й інші", уривок з якого я пропоную вашій увазі.

5 коментарів:

 1. Дмитро Леонідович, а що Вам здалося дивовижним - те, що цей фільм пропустила цензура, чи те , що в цьому фільмі демонструється?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Те, що цей фільм пропустила цензура, оскільки подібні соціально-психологічні експерименти в країнах Заходу проводилися вже більше 20-ти років. А Вам це не здається дивним? Можливо роль цензури в СРСР значно перебільшується?

   Видалити
  2. Я не дивуюсь, бо дійсно , роль цензури дещо перебільшена. Насправді, в літературі є чимало прикладів, коли публікувалися твори , які , здавалося б на перший погляд, просто не могли бути опублікованими в той час.В науковому середовищі, можливо через конкуренцію та заздрість колег, опублікувати щось ,недопустиме цензурою, було важче. Але ж... В СРСР теж проводились всіляки досліди та експерименти , про які й по сьогодні мало хто знає не тому, що вони були засекреченими, а тому, що мало хто цим цікавиться. Мене в вашому пості здивувало інше: чому цей уривок з фільму ви опублікували під назвою " витоки конформізму" , а мітку поставили "витоки тоталітаризму"?І чи простежуєте Ви схожість між дослідом над дорослими про подібні портрети в цьому уривку і тим дослідом зарубіжних вчених, де одна людина мала б доводити , що відрізки різні ( чи однакові- не пам"ятаю) , коли всі інші казали навпаки?

   Видалити
  3. Тільки зараз надаючи посилання нашим учням на цю публікацію помітив Ваше питання. Отже, якщо я вірно Вас зрозумів, питання полягає в наступному: "Яке відношення має конформізм, як пристосовницьке прийняття готових стандартів у поведінці й мисленні та безумовне схиляння перед авторитетами, до встановлення тоталітарного режиму?". Думаю, що вся справа в межах конформізму. Конформність закладена в природу людини, як соціальної істоти. Не демонструємо ж ми повсякчас те, що не погоджуємося з своїм соціальним оточенням, з приводу якихось дрібниць. Наприклад, погоди, моди тощо. Проте, конформізм стає маніпулятивною соціально-психологічною якістю особистості, якщо людина відмовляє і собі й іншим в праві бути незгодним із думкою більшості. В цьому випадку конформізм є характерною ознакою тоталітарного способу мислення.

   Видалити
  4. Я теж побачила Вашу відповідь лише тому, що зайшла в саму тему .Дивно, але чомусь не працює система сповіщень.
   Стосовно самого питання , то мені зрозуміло те, про що Ви сказали. Дякую.

   Видалити

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...